Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all articles
Browse latest Browse all 17584

Re: Ogravanje z IR paneli, najcenejša opcija??

$
0
0
Pozdravljeni.
Zanimivo mi je bilo sedaj prebrat vaše debate:) sem se kar vživel..."da kri šprica"
Sam se že več kot 10 let intenzivno ukvarjam s tehnologijam ogrevanja, prezračevanja, hlajenja , toplotnih črpalk.
Veste, ko sem zagovarjal diplomsko nalogo za pasivne hiše, sem v sami nalogi zajel sisteme prezračevanja, talnega gretja, solarnih modulov, toplotne črpalke. Instalacij za enodružinsko hišo je naneslo za cca. 45.000 EUR(govorili smo o res top tehnologijah). Na koncu me je profesor vprašal: "Pa bi si vi vgradili vse te sisteme v hišo?"
Odgovor je bil na dlani, nikakor ne! Pri vsej množici sistemov se pač moramo odločiti. Ali toplotna črpalka in talno gretje? Ali prezračevalni sistem z rekuperacijo? Morda še zemeljski predgrelnik. Mogoče več denarja v izolacijo in manj v sisteme? Investirati raje v peč na peleta in še nato kombinacija s solarnim sistemom? Zgraditi ob vsem tem še kamin?
No, jaz sem se odločil za toplotno črpalko z talnim gretjem. Hišo smo izolirali na 15 cm, 3 slojna okna, izolacija strehe 25 cm poševni del in 50 cm ravni del.
Letna poraba za gretje 225 m2 in gretje sanitarne tople vode za 6 oseb znaša cca. 600 EUR.
No in lepega dne sem bil na enem sestanku v Avstriji, pa se z poslovnim partnerjem razgovorima o nizkoenergetskih hišah. Jaz mu vneto razlagam o toplotnih črpalkah in o talnem gretju pa o prezračevanju in o solarnih sistemih. On pa meni nazaj, poraba v pasivni hiši je tako nizka 10-15 W/m2, da se mu ni izplačalo vlagat v ne vem kake sisteme. Tip si je vgradil IR sevala! In mi je rekel , da oni to prakticirajo, ker je udobno z malo investicije. To me je takrat presenetlo, če pa dobro razmisliš je logično.
Težko je poslat 37 W moči v en prostor, preko toplotne črpalke moči 6 kW!!! V tem je vsa umetnost. Stari kotel , ki dela z močjo 40 kW ne more kar tako malo dogret v trenutku enega prostora z 117 W. To se mora najprej zagnat, da zagreje sam sebe, pa da pol to po ceveh zakroži, pa da pride ta toplota sploh v prostor. Ti stari kotli delajo v prehodnih obdobjih z izkoristkom med 25 in 35 %.
Prednost IR sistemov je ta , da da toliko kot je potrebno in to v trenutku ko je potrebno. regulacijsko so predvidevam enostavni.
Pa še en komentar. 1 kW elektrike iz konvektorja je res enak 1 kW elektrike iz IR sevela, samo je pa velika razlika kako mi to občutimo. Konvekcija mora segrevati zrak in preko zraka nato šele mi to čutimo, IR sevanje greje direktno nas oz. predmete tore kot sonce:)
Recimo takole: Ogrevanje sanitarne tople vode z prostostoječo toplotno črpalko, prezračevanje prostorov z rekuperacijo in to lokalno brez cevnih razvodov in IR sevala. Čez 2-3 let bo 90 % novogradenj takšnih! Zakaj?
1. Prekomplicirane in predrage izvedbe cevnih razvodov in toplotnih črpalk(naša zunanja enota je po 3 letih "crknila" Hvala bogu za dobro zavarovanje:)
2. Cevni razvodi v prezračevalnih sistemih se morajo čistit(če ne je po 5 letih še slabše kot prej!
3. nizka investicija in tako rekoč brez vzdrževanja za IR


lp


Gorazd

Viewing all articles
Browse latest Browse all 17584

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>