Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all articles
Browse latest Browse all 17584

Re: JT: Je vaša hiša energetska zapravljivka?

$
0
0
Navedeno
novogradnja
Kakšni sistemi gradnje (les, opeka, ytong ...) pa so danes najbolj zaželeni iz vidika novogradnje, ki ustreza energetskim normativom pa da niso predragi?

Po možnosti, da dosega nivo za Ekoslad ...

Na kakšen način se lotiti novogradnje je predvsem vprašanje osebnega odnosa do gradbenih materialov. Nekateri nikakor ne bi želeli živeti v montažni hiši, drugim se zdi najbolj primerna masivna gradnja.

Vsak od naštetih sistemov gradnje (les, opeka, plino beton), je primeren za gradnjo energetsko varčnih objektov. Graditelji montažnih hiš (skeletnih, masivnih lesenih) so do podrobnosti razdelali pomembne detajle in imajo sistemske rešitve, zato lahko pričakujete zrakotesno zgrajen objekt, ki bo skladen s projektno dokumentacijo in energetskimi izračuni (PHPP). Gradnja je hitra, čista, brez veliko vlage (razen estrihov) in zelo natančna. Seveda v tem primeru ne morete veliko postoriti sami, zagotoviti je treba le plačilo. Takih hiš je največ dobilo nepovratna sredstva.

Tudi nekateri izvajalci masivne gradnje se zelo potrudijo in naredijo energetsko varčen objekt. Vsekakor svetujem, da pri odločitvi za določen način gradnje vztrajate z vsemi sistemskimi rešitvami. Pri "Ytongu" torej ne betonirajte klasične medetažne plošče ali okenskih preklad ampak izberete njihov sistem. Tudi pri gradnji po sistemu "Dryfix" je prav, da se držite njihovega sistema ne le pri stenah, temveč tudi pri ploščah, vogalih, prekladah...

Od izbire osnovnega gradbenega materiala je odvisna tudi debelina izolacije zunanjega ovoja. Če govorimo o pasivni hiši, ki je tudi edina primerna za nepovratno spodbudo Eko sklada (pričakujemo razpis po novem letu), mora biti ovoj stavbe izoliran približno 2 x bolj, kot če bi gradili po veljavnem pravilniku (PURES).

Pri skeletni gradnji je dober del izolacije že v steni. Na opečnatem zidu je tipična debelina izolacije 20 cm (ali več), pri "Ytongu" pa poleg 40 cm debelega gradnika še vsaj 10 cm njihovega "Multiporja". Skupna debelina stene je tako v vsakem primeru med 40 in 55 (60) cm.

Seveda pa so tla, stene in streha le del ovoja. Pomembna so tudi okna, ki morajo biti 3-slojna in ustrezno vgrajena, primerna vhodna vrata, pa tudi sistem prezračevanja z rekuperacijo, ki je v taki hiši obvezen. Brez izkoriščanja toplote odpadnega zraka hiša pri normalni uporabi ne more biti pasivna.

Pred gradnjo hiše pa je potrebno premisliti tudi o stroških uporabe v njenem (npr. 30-letnem) obdobju brez večjih posegov. Če se zavedamo, da zaradi kakovostne gradnje privarčujemo pri stroških ogrevanja 1.000 € letno (kar je realna številka!), je tudi začetna investicija lahko nekoliko višja.

Če ponovim: izbira materiala bolj stvar "čustev". V vsakem primeru pa bo cena energijsko varčne hiše med 1.000 in 1.200 € na m2, zato vam predlagam, da raje premislite o njeni velikosti...

Za dodatne informacije se lahko z vami pogvorim tudi v živo. V mesecu oktobru nudim brezplačno energetsko svetovanje v Centru energetskih rešitev v ljubljanskem BTC. Prijavite se lahko na: http://cer-slo.si/napovednik/100-energetsko-svetovanje-prihranki

Lepo pozdravljeni!

Viewing all articles
Browse latest Browse all 17584

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>